Jak będzie gotowa dokumentacja, ruszą starania o pieniądze na remont ratusza.
Pierwszy krok jest już wykonany. Ministerstwo gospodarki przydzieliło pieniądze na przygotowanie dokumentacji.
- Robotą papierkową zajmie się poznańska firma - wyjaśnia Anna Wasiak, odpowiedzialna w magistracie za zdobywanie unijnych pieniędzy. Dokumentacja będzie gotowa do września. Obejmie wszystkie potrzeby remontowe w ratuszu. Na jej podstawie powstanie również wyliczenie kosztów remontu zabytku.
Ile dołoży gmina
- Na razie koszt remontu nie jest dokładnie wyliczony, ale podejrzewam, że potrzeba na to przynajmniej 3 mln zł - mówi burmistrz Dariusz Bekisz.
Za przygotowanie dokumentacji gmina nie zapłaci ani złotówki. Ministerstwo przyjęło wniosek złożony przez urzędników i w całości pokryje koszty przygotowania tych dokumentów. A są one bardzo potrzebne. - Na podstawie dokumentacji będziemy starać się o pieniądze na remont z Unii Europejskiej - podkreśla A. Wasiak.
Plany rewitalizacji ratusza trafiłyby do sfinansowania z funduszu Unii Europejskiej na lata 2007-2013. Nie wiadomo jeszcze, ile procent do inwestycji dołoży gmina. - Może to być albo 20, albo 25 procent wartości, to okaże się w chwili otrzymania dotacji - dodaje A. Wasiak.
Pilna sprawa
Remont zabytkowego obiektu jest niezbędny. Najpilniejszą sprawą jest skontrolowanie, czy budynek dalej osiada. Z dawnych dokumentów wiadomo, że jest osadzony na głazach. One właśnie kilkanaście lat temu poruszyły się i ratusz zaczął siadać.
- Specjalne szybki zamontowane na obiekcie na razie nie pękają i na tej podstawie można wnioskować, że budynek się nie porusza - zaznacza burmistrz.
Wymienione muszą zostać wszystkie okna. Konieczne jest odnowienie podłóg. Pilna jest również sprawa starej elewacji. Ta obecna jest szara, brzydka, zniszczona.
O potrzebach remontu mówią również urzędnicy pracujący w ratuszu. - Przychodzą do nas mieszkańcy na przykład po odbiór dowodów osobistych, konieczne jest, aby weszli do estetycznego biura - podkreśla jeden z nich.
Z powodu planów remontowych na razie nie będzie żadnych zmian w ratuszu. Nie ma sensu cząstkowo odnawiać pomieszczeń, skoro w najbliższym czasie zabytek ma zostać wyremontowany.
Piotr Jędzura
Dzięki staraniom Urzędu Miejskiego i pozyskanym środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego odrestaurowana zostanie Starówka, część murów obronnych oraz Zamek. I choć brzmi to jak bajka i żart na pierwszego kwietnia, to jest to prawda. Wymieniona zostanie nawierzchnia Rynku oraz przyległych ulic. Odnawiane będą pierzeje kamienic, których remont musi być wykonany pod ścisłym nadzorem Konserwatora Zabytków i ma doprowadzić do odtworzenia historycznego charakteru elewacji. Zakończenie prac przewidziano na wrzesień tego roku.
Kto jednak liczy na to, że do takich inwestycji zdolni są włodarze Świebodzina, ten grubo się myli. To co przerasta wyobrażenia naszych burmistrzów i radnych jest dziełem urzędników zasiadających w magistracie Gołubia – Dobrzynia. Piszemy o tym by pokazać co można zrobić nawet nie mając wielu środków finansowych. Artykuł dedykujemy ‘naszym’ Panom Burmistrzom i Radzie Miejskiej.
Golub - Dobrzyń to piękne, powiatowe miasteczko malowniczo położone w pradolinie rzeki Drwęcy, w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego, w odległości 42 km od Torunia. Powstało z fuzji dwóch autonomicznych organizmów miejskich - Golubia, położonego w dawnej ziemi chełmińskiej w zakolu po prawej stronie rzeki i Dobrzynia - niegdyś przedmieścia Golubia, znajdującego się na przeciwległym brzegu w ziemi dobrzyńskiej.
Dlaczego akurat Golub – Dobrzyń? Choć jest o blisko połowę mniejszy to pod wieloma względami przypomina nasz kochany Świebodzin.
Miasto liczy 13.327 mieszkańców (Świebodzin około 25 tysięcy). Główne źródła utrzymania ludności to produkcja i budownictwo (20%), transport (8%), usługi (72%). Bezrobocie sięga 13 procent (Świebodzin ok. 16%). Miejscowość zajmuje powierzchnię dwukrotnie mniejszą od Świebodzina. Blisko połowa terenów gminy to użytki rolne. Ponad sto hektarów to tereny leśne. Golub-Dobrzyń zaliczany jest do miejscowości o dużym znaczeniu turystycznym. Niestety różni się zasadniczo od Świebodzina tym, że w tamtejszym magistracie zasiadają ludzie, którym leży na sercu rozwój miasta i jego mieszkańcy.
Rejon objęty rewitalizacją to obszar staromiejski – Starówka znajdująca się w północnej części miasta, malowniczo położona w pradolinie rzeki Drwęcy.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość inwestycji wynosi 6.999.130,77 PLN.
I tak z funduszu europejskiego pozyskano ponad pięć milionów złotych, z budżetu państwa zdobyto około 700 tysięcy a sama gmina wyasygnowała nieco ponad milion złotych.
Projekt rozpoczęto realizować w lipcu ubiegłego roku a zakończy się we wrześniu bieżącego roku.
Celem projektu jest aktywizacja społeczna i gospodarcza obszaru rewitalizowanego, który zagrożony jest marginalizacją i włączenie go w procesy rozwojowe kraju i Europy. W założeniach miasto pragnie wykorzystać potencjał turystyczny, kulturowy, historyczny i przyrodniczy, zwiększyć atrakcyjność obszaru dla inwestorów lokalnych i zewnętrznych a przede wszystkim zwiększyć możliwości zatrudnienia dla mieszkańców poprzez poprawę stanu infrastruktury (może tutaj leży klucz do zagadki dlaczego w Golubiu – Dobrzyniu jest niższe bezrobocie).
Przewidziano następujące inwestycje: poprawę funkcjonalności ruchu kołowego, pieszego, poprzez wymianę nawierzchni rynku i ulic przyległych, prace konserwatorskie przy obiektach o wartościach architektonicznych i znaczeniu historycznym, tworzenie stref bezpieczeństwa i zapobiegania przestępczości poprzez budowę oświetlenia ulicznego, przebudowę infrastruktury technicznej z zakresu ochrony środowiska w tym: przebudowa kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowych, regenerację pustych przestrzeni publicznych poprzez przebudowę rynku i małej architektury.
Cała dzielnica Starego Miasta wpisana jest do Rejestru Zabytków. Na terenie miasta znajduje się 6 obiektów wpisanych do rejestru zabytków: mury obronne, dom mieszkalny „Pod Kapturem”, Stare Miasto, Zamek, Kościół p.w. Świętej Katarzyny w Golubiu z XIV w., Kościół p.w. Świętej Katarzyny w Dobrzyniu z XIX w.
Odrestaurowana zostanie część murów obronnych, które zostały wzniesione w I poł. XIV wieku. Na Starówce Golubskiej znajduje się osobliwy drewniany domek podcieniowy, ostatni z kilku do niedawna zachowanych, jakie niegdyś otaczały cały Rynek. Środki z Unii Europejskiej stworzyły możliwość odrestaurowania tego niezwykle ciekawego obiektu. Na Golubskiej Starówce istnieje wiele zabytków przedstawiających dużą wartość architektoniczną. W ramach projektu pt. „Rewitalizacja Golubskiej Starówki”, odnawiane będą pierzeje kamienic, których remont musi być wykonany pod ścisłym nadzorem Konserwatora Zabytków i ma doprowadzić do odtworzenia historycznego charakteru elewacji.
Projekt przewiduje przebudowę infrastruktury technicznej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska na terenie rewitalizowanym, w tym budowa kanalizacji deszczowej.
Zaprojektowano odprowadzenie wód deszczowych z dachów wszystkich budynków usytuowanych w Rynku do kolektorów deszczowych. Modernizowana będzie również sieć kanalizacji sanitarnej. Przebudowa oświetlenia ulicznego i zamontowanie dodatkowych punktów świetlnych spowoduje stworzenie strefy bezpieczeństwa i zapobiegania przestępczości w rewitalizowanej części miasta.
Poprawiona zostanie estetyka przestrzeni publicznej poprzez nasadzenie drzew liściastych oraz wykonanie małej architektury, m.in. zamontowanie stylowych ławek, koszy na śmieci oraz odrestaurowanie dawnej pompy zlokalizowanej na Rynku Golubskim.
Inwestycja powiązana jest z innymi projektami będącymi w fazie opracowywania, a związanymi z podniesieniem atrakcyjności turystycznej miasta Golubia-Dobrzynia oraz województwa kujawsko-pomorskiego, co świadczy o ponad lokalnym znaczeniu tego projektu.
Warto w tym miejscu wspomnieć o pomyśle dotyczącym odrestaurowania Zamku, przygotowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze. Zamek zlokalizowany na wzgórzu jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych zabytków. Do dziś stare mury prawdopodobnie nie odkryły jeszcze wszystkich swych tajemnic.
Projekt „Rewitalizacja Golubskiej Starówki” powiązany jest z przygotowywanym przez parafię rzymsko-katolicką w Golubiu projektem odnowienia i prac konserwatorskich dla Kościoła p.w. Świętej Katarzyny. Kościół ten wpisany do rejestru zabytków, jest jednym z najważniejszych zabytków zlokalizowanych w mieście.
W zakresie podniesienia atrakcyjności turystycznej miasta Golubia-Dobrzynia projekt powiązany jest z utworzeniem stanic wodnych dla spływów kajakowych rzeką Drwęcą. Utworzenie systemu stanic wodnych nad rzeką Drwęcą na całym jej biegu ma w efekcie spowodować wzrost liczby turystów odwiedzających miejscowość.
Obszar doliny Drwęcy, w tym całe miasto, objęte jest ochroną prawną, jako obszar chronionego krajobrazu. Rzeka jest największym ichtiologicznym rezerwatem przyrody mającym na celu ochronę ryb łososiowatych tj., łososia, troci, pstrąga, certy oraz minoga rzecznego. Zachęca swym urokiem miłośników spływów kajakowych, jak również wędkarzy do czynnego korzystania z jej uroków.
Jak te wszystkie plany tłumaczą włodarze? Starówka Golubska ma ogromny potencjał kulturowy, historyczny i przyrodniczy, który dzięki projektowi współfinansowanemu ze środków Unii Europejskiej może być w końcu wykorzystany. Celem bezpośrednim jest wpisanie Starówki, obok Zamku Golubskiego do turystycznych atrakcji miasta, regionu, kraju, wykorzystanie strumienia turystów dla ożywienia i uruchomienia potencjału tego obszaru. Projekt przyczyni się do powstania nowych inwestycji i działalności gospodarczych (restauracji, kafejek, polepszenia oferty rozrywkowej i kulturalnej), pozwoli na stworzenie z Golubskiej Starówki lokalnego centrum, w którym wypoczywa i spędza wieczory turysta zwiedzający ciekawe okolice. Miasto Golub-Dobrzyń wraz z okolicami stanowi niezwykle ciekawą trasę turystyczną.
Projekt wygeneruje nowe miejsca pracy oraz przyczyni się do ochrony już istniejących. Rewitalizacja będzie przeciwdziałać zjawisku bezrobocia, zachęcać do tworzenia nowych miejsc pracy, pobudzać aktywność środowisk lokalnych i przeciwdziałać zjawisku wykluczenia społecznego w zagrożonych patologiami społecznymi obszarach miasta. Poprawią się warunki życia osób zamieszkujących teren rewitalizowany poprzez uregulowanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Napływ turystów spowoduje zwiększenie się liczby przedsiębiorców i inwestorów, co z kolei zwiększy zatrudnienie, wzrosną ceny nieruchomości i wpływy z wynajmu powierzchni gospodarczych.
To tyle. Więcej możecie zobaczyć i przeczytać na stronie:
Z naszej strony wyrazy szacunku i uznania dla burmistrza Romana Tasarza, zastępcy Wojciecha Kwiatkowskiego oraz wszystkich pracowników Urzędu Miejskiego Gołubia – Dobrzynia. Szczególne podziękowania dla Izabeli Lewandowskiej z Zespołu ds. Pozyskiwania Funduszy i Promocji za udostępnienie materiałów.
Chylimy przed Państwem głowy.
P.S. Wkrótce gmina Świebodzin otrzyma pokaźny zastrzyk za grunty przy Sulechowskiej. Ciekawe na co zostaną one zmarnotrawione? Tymczasem naszym Panom i Paniom z ulicy Rynkowej cicho przypominamy, że wybory tuż, tuż...
Wyborca