Nowy Rok
Świebodzińska Gazeta Powiatowa
Wydanie Nr 12[144] 2003
Zdecydowana większość kart pocztowych pokazuje widoki miejscowości porą letnią. Dotyczy to zarówno widokówek współczesnych, jak i tych, wydawanych przed stu laty. Nie ma w tym nic specjalnie dziwnego. Dłuższy dzień, większa liczba dni słonecznych, zieleń drzew i trawników, pozwalają łatwiej uzyskać atrakcyjny materiał na pocztówkę, która wszak ma również zachęcać do odwiedzenia danej miejscowości.
Zdarzają się jednak fotografie wykonywane w innych porach roku. Na przykład wczesna wiosna i późna jesień pozwalają uchwycić miejsca, które są latem niewidoczne przez zasłonę drzew czy krzewów.
Bardzo rzadkie są natomiast pocztówki, pokazujące miejscowość zimą. Wykonywanie zdjęć o tej porze roku nastręcza mniej wprawnym fotografom wielu problemów. Poza tym, biel śniegu wygląda na pocztówce mniej interesująco niż żywa zieleń drzew. W zbiorach świebodzińskiego muzeum znajduje się zaledwie kilka kart pocztowych ukazujących miejscowości zimą. Jedna pocztówka ze Szczańca, oraz cztery ze Świebodzina, pokazują, że również zima ma swój urok.
Bywały jednak także kartki pocztowe o charakterze świątecznym lub noworocznym. Jedną z takich kartek widać na ilustracji. Jest to pocztówka przedstawiająca panoramę Świebodzina w ozdobnej ramce. Niestety, nie jest to widok zimowy. Obok widać barwny rysunek, na którym mały aniołek bije w dzwon na tle wschodzącego słońca. Jest to dosyć czytelna symbolika, ale dodatkowo umieszczono napis: „Radosnego Nowego Roku".
Wydawcą tej widokówki jest znana berlińska firma Maxa Braunsa. W muzeum jest kilkanaście kartek tego wydawcy; wszystkie pochodzą z przełomu XIX i XX w. Opisywana pocztówka została wysłana 31.12.1902 roku ze Świebodzina i prawdopodobnie wyprodukowana była w tymże roku. Ozdobny motyw noworoczny, wykorzystany na tej kartce, nie jest jednak pomysłem Braunsa. Umieszczony poniżej napis informuje, że jest on chroniony patentem. Wydawca po prostu wykorzystał istniejący wzór kartki noworocznej, wstawiając tylko w ramkę, widok Świebodzina. Wykorzystywanie takich gotowych, ozdobnych elementów na pocztówkach było dosyć częste, zwłaszcza w wypadku większych miejscowości. Wskazuje to na znaczną aktywność wydawców, którzy starali się sprostać gustom i potrzebom odbiorców.
Dzisiaj pocztówki okazjonalne stanowią dużą część produkcji firm wydawniczych, jednak kilkadziesiąt lat temu były one nieco rzadsze. Poza tym, najczęściej miały one typowo świąteczną tematykę. Kartki przedstawiające dodatkowo widoki miejscowości należą raczej do rzadkości. Tym cenniejsza jest dla nas opisywana pocztówka ze Świebodzina.
Adam Gonciarz