Wizytówk± ka¿dego miasta jest jego centrum. Na fatalny stan zabytkowych kamienic w tej czê¶ci miasta zwracaj± uwagê przyjezdni a tak¿e mieszkañcy. Przed dwoma laty gmina uczyni³a pierwszy krok i zleci³a opracowanie projektów kolorystyki elewacji frontowych ¶cian dwunastu budynków przy ul. G³ogowskiej, Pi³sudskiego i Kiliñskiego.
Pilno¶æ innych wydatków spowodowa³a, ¿e poprzestano na dokumentacji. Rewitalizacja, czyli przywracanie obiektów do ¿ycia, to termin modny na ¶wiecie, który w ¦wiebodzinie nabiera znaczenia. Opracowana strategia zrównowa¿onego rozwoju gminy zawiera programy, których celem jest miêdzy innymi rewitalizacja i humanizacja zabytkowego centrum ¦wiebodzina, podniesienie ogólnego stanu estetycznego oraz wzrost atrakcyjno¶ci gminy dla inwestorów i turystów. Aby temu sprostaæ rada miejska przyjê³a uchwa³ê o powo³aniu fundacji, której celem statutowym bêdzie podejmowanie wszelkich dzia³añ zwi±zanych z programem ochrony i odnowy zabytkowego centrum, w tym pozyskiwanie ¶rodków na ten cel z ró¿nych ¼róde³. Fundacja powinna zabiegaæ o dodatkowe ¶rodki miêdzy innymi z krajowych funduszy: mieszkaniowego i renowacji oraz termomodernizacji. Tylko takie dzia³ania pozwol± miastu ud¼wign±æ ciê¿ar finansowy zwi±zany z tym przedsiêwziêciem, a jednocze¶nie powinno nast±piæ zwiêkszenie tempa jego realizacji.
Celem „Fundacji na rzecz rewitalizacji miasta ¦wiebodzina” bêdzie przede wszystkim zachowanie zgodnie z zasadami konserwatorskimi walorów urbanistycznych i architektonicznych, ocalenie od dewastacji, przywrócenie miastu w³a¶ciwych funkcji w zakresie: turystyki, handlu, us³ug i kultury. Ponadto mo¿na mieæ nadziejê na poprawê stanu technicznego budynków poprzez wyposa¿anie ich w ekologiczn± infrastrukturê. Gmina przeznaczy³a na ten cel w bud¿ecie 120 tys. z³, a realizacjê uchwa³y powierzono burmistrzowi.
Idea to piêkna i tylko wypada siê cieszyæ, ¿e nareszcie bêdzie mo¿na j± zacz±æ realizowaæ. Odnawiaj±c dwana¶cie kamienic rocznie, za kilka lat ¶wiebodzinianie nie bêd± musieli siê wstydziæ wygl±du swojej starówki. Wiele osób drêczy jednak w±tpliwo¶æ, jak odnowione kamienice s±siadowaæ bêd± z koszmarnymi architektonicznie blokami ¦wiebodziñskiej Spó³dzielni Mieszkaniowej? Mo¿e spó³dzielcy, wzorem gminy, spróbuj± dodaæ szyku miastu. Czekamy na ich inicjatywê w tej sprawie, o czym chêtnie poinformujemy czytelników.
wruz