Renowacja w strefie A /2001/02
Rynek kwitn±cej wi¶ni /2001/03
Gin±cy Ratusz /2001/05
Dziesiêæ kamienic na pocz±tek /2001/05
Kolorowe miasto /2002/02
Gabinet dla pisarza /2003/11
Ratusz siê sypie /2004/01
Cisza na starówce /2004/08
Teraz ratusz /2004/09
Kosmetyka po latach /2004/12
Niewidzialne cia³o /2005/03
Wspólnoty uradzi³y /2005/04
Przepisy dla naiwnych /2005/08
W Muzealnych murach /2000-2005/
Cisza na starówce
Gazeta Lubuska
27 Sierpnia 2004 r.
Na koncie fundacji rewitalizacji starówki le¿y 150 tys. z³. Do dzi¶ nie wydano nawet z³otówki na remont kamienic.
Niemal dwa lata temu w³adze miasta dosz³y do wniosku, ¿e trzeba w koñcu co¶ zrobiæ z niszczej±cymi kamieniczkami. – Powo³ano fundacjê rewitalizacji starówki, mia³a zaj±æ siê remontami – mówi radny Tomasz Domañski. Mia³a te¿ za zadanie zdobyæ pieni±dze, miêdzy innymi z Unii Europejskiej. Przed kilkoma miesi±cami dodatkowo powo³ano komisjê radnych miejskich do spraw rewitalizacji.
Tylko bud¿et
- Jak na razie skoñczy³o siê na rozmowach – dodaje T. Domañski. Jego zdaniem burmistrz Dariusz Bekisz nie jest ju¿ zainteresowany rewitalizacj±. – To nieprawda, po prostu problemem jest w³asno¶æ kamienic – stwierdza burmistrz. Wiêkszo¶æ budynków to obiekty prywatne. D. Bekisz nie widzi powodów, ¿eby je remontowaæ za pieni±dze gminy. Urzêdnicy podkre¶laj±, ¿e na pierwszym miejscu w planach rewitalizacji powinny znale¼æ siê zabytkowe obiekty gminy, np. ratusz czy stare budynki szkó³. – To po co przed kilkoma miesi±cami wyznaczano kamienice do remontów – dziwi siê Domañski. Na rewitalizacjê w bud¿ecie jest 150 tys. z³. I to wszystko. Przez niemal dwa lata fundacja nie pozyska³a ¿adnych pieniêdzy z Unii Europejskiej. Zawiedli te¿ sponsorzy.
Kasa bez procentów
- Na konto rewitalizacji wp³ynê³y grosze – przyznaje burmistrz. Ma inny pomys³ przywrócenia ¶wietno¶ci starówki. Ujawnia, ¿e chodzi o kasê po¿yczkow± dla wspólnot mieszkaniowych. Nie bra³aby ¿adnych procentów od dwu lub trzyletnich po¿yczek, pieni±dze by³yby przeznaczane tylko na remonty lub np. ocieplenie budynków.
T. Domañski uwa¿a, ¿e pieni±dze zarezerwowane w bud¿ecie powinny byæ ju¿ wydawane na remonty. – Za 150 tys. z³ mo¿na odmalowaæ kilka kamienic – podkre¶la. D. Bekisz jest innego zdania. – Jak ju¿ remontowaæ to od podstaw ³±cznie z ociepleniem. To dopiero jest rewitalizacja – przekonuje.
Piotr Jêdzura
Okolice Najbli¿sze
Nr 4 (99) Kwiecieñ 2005 r.
G³os w dyskusji: Zapytaj Burmistrza
Ostatnio s³ysza³em, ¿e nied³ugo rozpocznie siê remont ulicy Grottgera, a le¿±ca tam jeszcze kostka brukowa, ma podobno trafiæ w ca³o¶ci na ¶wiebodziñski Rynek Czy bêdzie to dobre rozwi±zanie. Przecie¿ ulica 1 Maja jest zrobiona bardzo ³adnie, a s± tam tylko „wstawki” z bruku. Je¿eli ju¿ powsta³ plan na zmianê nawierzchni Rynku to mo¿e zrobiæ to w podobnym stylu? Bo ca³y plac wokó³ ratusza w bruku niezbyt ³adnie by wygl±da³. A mo¿e podczas tego remontu, warto pomy¶leæ tak¿e o ponownym wybudowaniu studni, która podobno jest gdzie¶ zaczopowana?
Marek ze ¦wiebodzina
Ulica Grottgera nie jest drog± gminn± lecz powiatow± i jako taka remontowana bêdzie zgodnie z planami Zarz±du Dróg Powiatowych.
Nie jest mi równie¿ wiadomo o porozumieniu na temat przekazania materia³ów odzyskanych w trakcie remontu dróg powiatowych Gminie ¦wiebodzin.
Jest natomiast opracowany projekt na wymianê nawierzchni Rynku - Plac Obroñców Pokoju, który przewiduje u¿ycie kostki brukowej oraz innych materia³ów. Sprawa odtworzenia studni wymaga ró¿norodnych dzia³añ pocz±wszy od uzyskania pozytywnej opinii konserwatora zabytków, wykonania dokumentacji, uzyskania pozwolenia na budowê. Jako element s³u¿±cy jedynie ozdobie nie by³ brany pod uwagê w planach bud¿etu Gminy.
|