Pierwszy taki piec
Gazeta Lubuska
5 lipca 2007 r.
Na jednym z kwartałów na głogowskim Starym Mieście zakończyły się prace wykopaliskowe. Badacze wykopali kilka tysięcy różnych przedmiotów.Teraz czas na inwentaryzację.
Prace na tym, jak się okazało, bogatym w znaleziska terenie, rozpoczęły się w marcu. Zakres robót obejmował północną stronę kwartału pomiędzy ulicami: Kotlarską, Długą, Szewską i Młyńską. - Ta część miasta była podzielona na dwie części - mówi kierujący pracami archeologicznymi Wacław Pogorzelski. - W pierwszej były budynki mieszkalne, natomiast w drugiej znajdowały się obiekty gospodarcze.
Jak zwykle, na badaczy czekały niespodzianki. - Do najciekawszych należy z pewnością odkrycie dwupoziomowej piwnicy po dawnym budynku przy ul. Kotlarskiej - mówi archeolog W. Pogorzelski. - Najprawdopodobniej jeden poziom pochodzi z gotyku, a drugi jest renesansowy.
Kartony i woreczki
Kilkumiesięczna praca przyniosła efekty. Pomieszczenia, w których na bieżąco pracują archeolodzy, wypełnione są kartonami i woreczkami z tysiącami różnych przedmiotów. - Najbardziej okazałe jest szkło - informuje badacz. - Naczynia i butelki pochodzą z okresu od XIV do początku XX w. Wiele z nich jest w bardzo dobrym stanie. Tradycyjnie wiele ciekawych rzeczy znalezionych zostało w licznych w tym miejscu kloakach. Natomiast tym razem niewiele było przedmiotów metalowych.
Innego ciekawego odkrycia archeolodzy dokonali przy ul. Szewskiej. - Natrafiliśmy na pozostałości po warsztacie produkującym grzebienie - opowiada W. Pogorzelski. - Znaleźliśmy półfabrykaty do ich produkcji oraz drewniane próbki. Na ich podstawie będziemy mogli bardzo dokładnie stwierdzić, w jakich latach funkcjonował ten zakład.
Komu służył piec?
Gdy wydawało się, że niespodzianek więcej już nie będzie, badacze natrafili na czterokomorowy piec. - Zbudowany on został w kształcie litery H - informuje archeolog. - Jest to pierwszy tego typu piec odkryty na Starym Mieście. Postaramy się ustalić komu on służył.
Obecnie trwa inwentaryzacja zbiorów. Zdaniem W. Pogorzelskiego, tegoroczne odkrycia znacznie wzbogacą wiedzę na temat życia głogowian od XIV do XX w.
Od paru dni na Starym Mieście, ale w innym miejscu, trwają kolejne prace archeologiczne. Poszukiwania prowadzone są na terenie położonym na północ od sklepu Lidl.
Krzysztof Zawicki
|