www.schwiebus.pl

:: Polacy i Niemcy pisz± historiê
Artyku³ dodany przez: schwiebu (2007-06-29 21:39:08)

Polacy i Niemcy pisz± historiê

Gazeta Lubuska
16 kwietnia 2007 r.

W Nowej Soli nauczyciele i uczniowie ogólniaka opracowuj± wspólnie z niemieckimi kolegami dzieje II wojny.

- Temat jest trudny, ale trzeba go podj±æ, bo inaczej nie mo¿na stworzyæ wspólnej przysz³o¶ci - mówi± twórcy podrêcznika: nauczyciele (od lewej) Pawe³ Juckiewicz, Jacek Micha³owicz i Bogumi³a Kuczera oraz uczennice Agnieszka Bieliñska i Wioleta Ludwig (fot. Krzysztof Kozio³ek)

"Zrozumieæ historiê - stworzyæ przysz³o¶æ” - to tytu³ polsko-niemieckiego projektu. Doj¶cie Hitlera do w³adzy w 1939 r., pakt Ribbentrop - Mo³otow, okupacja niemiecka w Polsce, osadnictwo polskie na ziemiach zachodnich. Tematy dra¿liwe, bez dwóch zdañ.

Uczniowie komentuj±

Najpierw eksperci na podstawie materia³ów ¼ród³owych przygotowuj± zarys materia³u. Potem na jego bazie nauczyciele z polskich i niemieckich szkó³ wspólnie opracowuj± scenariusze lekcji. Prezentuj± je uczniom, którzy zg³aszaj± uwagi.

Pocz±tki wspólnej pracy by³y trudne, ale... - Wzajemne ¿ale i przerzucanie siê odpowiedzialno¶ci± mamy ju¿ za sob±. Teraz jest ju¿ tylko merytoryczna dyskusja o tym, jak wyja¶niæ pewne procesy historyczne - t³umaczy historyk Jacek Micha³owicz. - Dla nas zaskakuj±cy by³ nacisk ze strony niemieckiej, aby poznaæ historiê Polaków. Czêsto byli zdziwieni, jak ma³o w ich podrêcznikach historii jest o drugiej wojnie, o wrze¶niu 1939 r., o eksterminacji ludno¶ci polskiej - dodaje historyk i wicedyrektor szko³y Pawe³ Juckiewicz. Teraz ³atwiej im zrozumieæ np. to, ¿e przesiedlenia z Ziem Odzyskanych by³y konsekwencj± wojny.

¦wiadkowie opowiadaj±

Jednym z najwa¿niejszych elementów ksi±¿ki s± rozmowy z naocznymi ¶wiadkami tamtych wydarzeñ, np. przesiedleñ - zarówno Polaków, jak i Niemców. Dziêki temu suche fakty nabieraj± ludzkiego wymiaru. - Wzruszy³a mnie opowie¶æ pewnej Niemki opowiadaj±cej o oblê¿eniu Wroc³awia. Wtedy poczu³a to, co czuli Polacy, gdy byli g³odni i czego do¶wiadczyli od Niemców. I fakt, ¿e spotka³a siê z ¿yczliwo¶ci±, mimo ¿e by³a przygotowana na zupe³nie co¶ innego... - opowiada germanistka Bogumi³a Kuczera.

- To rzuci³o zupe³nie inne ¶wiat³o na tamte wydarzenia - tak o wyznaniach ¶wiadków mówi± uczennice Agnieszka Bieliñska i Wioleta Ludwig, uczestniczki konferencji naukowej. Dziêki temu uprzedzenia do Niemców jakby siê trochê "wyrówna³y”, bo okaza³o siê, ¿e oni te¿ cierpieli.

Krzysztof Kozio³ek



adres tego artyku³u: www.schwiebus.pl/articles.php?id=218