www.schwiebus.pl

:: Poznañski Czerwiec '56 na Ziemi ¦wiebodziñskiej
Artyku³ dodany przez: schwiebu (2006-09-07 21:55:31)

Poznañski Czerwiec '56 na Ziemi ¦wiebodziñskiej

Okolice Najbli¿sze
Wydanie 07-08 [113] lipiec-sierpieñ 2006 r.

Niezadowolenie mas pracuj±cych, mieszkañców Poznania, doprowadzi³o w koñcu czerwca 1956 roku do strajku, masowej demonstracji ulicznej, a nastêpnie do straæ z broni±. Wydarzenia te mia³y miejsce pierwszy raz w Polsce Ludowej. Nie mie¶ci³y siê w ramach przyjêtych ówcze¶nie teorii i koncepcji politycznych. Uwa¿ano, ¿e pañstwo robotniczo-ch³opskie rozwijaæ siê musi bezkonfliktowo realizuj±c postulaty spo³eczeñstwa. Faktem jest jednak, ¿e dosz³o do wyst±pieñ i to krwawych.

Poznañski czerwiec odbi³ siê szerokim echem w Polsce i na ¶wiecie. Dawa³ ludziom jak±¶ nadziejê na zmiany. Spo³eczeñstwo bêd±ce pod ¶cis³± kontrol± aparatu bezpieczeñstwa demonstrowa³o w ró¿ny sposób swoj± sympatiê dla Poznaniaków. W rz±dz±cych budzi³o to obawy i w zwi±zku z tym mobilizowali aparat bezpieczeñstwa do walki z ka¿dym przejawem najdrobniejszego zainteresowania i manifestowania sympatii dla wydarzeñ poznañskich. Czasem przybiera³o to formy, które s± ¶mieszne. Ale wtedy...

Aparat bezpieczeñstwa w ¦wiebodzinie w sprawozdaniu z 26 wrze¶nia 1956 roku informowa³ swoje w³adze wojewódzkie w Zielonej Górze „(...) na terenie powiatu ¦wiebodzin zanotowano fakty pisania wrogiej propagandy dotycz±cej wypadków poznañskich i nawo³ywania do wrogiej dzia³alno¶ci wymierzonej przeciwko Polsce Ludowej i tak w Zespole PGR (Pañstwowe Gospodarstwa Rolne - przyp. aut.) £agów zanotowano po wypadkach poznañskich pisanie oszczerczych hase³ szkaluj±cych dostojników ZSRR, które pisane by³y na deskach w ubikacji oraz has³a popieraj±ce wypadki poznañskie: "Niech ¿yje Poznañ i jego bojowa walka o lepsze ¿ycie". W powy¿szej sprawie w celu ustalenia sprawcy pisania oszczerczych hase³ zrobiono fotokopie charakteru pisma, pobrano najbardziej zbli¿one charaktery pism pracowników zespo³u, (...) i wys³ano do ekspertyzy w celu ustalenia w³a¶ciwego sprawcy".

Na terenie wsi Szczaniec zanotowano fakt rozklejania ulotki o tre¶ci wrogiej dotycz±cej wypadków poznañskich. W powy¿szej sprawie w toku realizacji przedsiêwziêæ operacyjnych ustalono, ¿e powy¿sza ulotka zosta³a napisana na maszynie polskiej, która stanowi w³asno¶æ Gminnej Spó³dzielni w Szczañcu. W celu ujawnienia sprawcy pisania ulotki na powy¿szej maszynie „(...) opracowano plan operacyjny przedsiêwziêæ obejmuj±cy rozpracowanie najbardziej podejrzane nam osoby posiadaj±ce mo¿liwo¶æ dotarcia do pisania na maszynie w GS Szczaniec".

Na terenie miasta ¦wiebodzin równie¿ zanotowano wrogi napis kred± na murze, dotycz±cy wypadków w Poznaniu, o nastêpuj±cej tre¶ci: „W Poznaniu zabito 3769 Polaków". W powy¿szej sprawie wykonano fotokopie charakteru pisma i przyst±piono do ustalenia sprawcy.

Na terenie miasta ujawniono równie¿ szereg o¿ywionych kontaktów i wi±zania siê wrogich elementów, np. by³ych „dwójkarzy” (oficerowie wywiadu RP i WP na Zachodzie - przyp. aut.), andersowców i pracowników KOP (Korpus Ochrony Pogranicza), szczególnie po wypadkach poznañskich, którzy to w ró¿ny sposób je komentowali. W trakcie agenturalnej obserwacji ujawniono najbardziej niepewny i podejrzany element „(...) w okresie sprawozdawczym od d³u¿szego czasu na terenie powiatu ¦wiebodzin w¶ród osób pochodz±cych z terenów wschodnich zanotowano kr±¿±ce wersje o mo¿liwo¶ciach wyjazdu na swe gospodarstwa sk±d zostali przesiedleni. W wyniku tej propagandy czê¶æ gospodarzy wyje¿d¿a na tamtejsze tereny ogl±daæ by³e swe gospodarki - nosz±c siê z zamiarem wyjazdu tam na sta³e. Fakty te notowane s± w dwóch punktach pow. ¦wiebodzin, tj. Lubrzy i Ojerzycach (...)”.

Pe³ne sprawozdanie znajduje siê w Oddziale Instytutu Pamiêci Narodowej w Poznaniu pod nr IPNPo/0/60/64-12.

W czasie wypadków czerwcowych zginê³y 74 osoby, ponadto wiele osób zosta³o rannych. Zatrzymano wiele osób jako podejrzanych. W kraju represje dotknê³y tak¿e tych, którzy sympatyzowali lub gdzie¶ g³o¶no przedstawili swoje pozytywne opinie o wydarzeniach Czerwca 1956 r. w Poznaniu.

Bohdan M.



adres tego artyku³u: www.schwiebus.pl/articles.php?id=177