www.schwiebus.pl

:: Kina w powojennym ¦wiebodzinie
Artyku³ dodany przez: schwiebu (2006-09-07 20:32:33)

Kina w powojennym ¦wiebodzinie

Dzieñ za Dniem
Wydanie 27 [240] z dnia 12 lipca 2006 r.
Fragment Monografii ¦wiebodzina pod redakcj± prof.
Wojciecha Strzy¿ewskiego, która uka¿e siê jesieni± 2006 roku.

W ¶lad za ekipami zmilitaryzowanych kolejarzy, pocztowców i pionierów administracji polskiej, w kwietniu 1945 roku przyjecha³ do ¦wiebodzina Stefan Jarmuszyñski, pierwszy "kiniorz" oddelegowany z Okrêgowego Zarz±du Kin w Poznaniu. Z zadania wywi±za³ siê nale¿ycie. Pierwsze kino, o nazwie "Rialto", otwarto przy ul. Grzybowej ju¿ 24 lutego 1946 roku. Premierow± projekcj± by³ pokaz filmu pod tytu³em "Iwanowiczu nie gniewaj siê". Przed wej¶ciem do kina widzowie otrzymywali starannie wydrukowane programy ze zdjêciami bohaterów filmu, krótkim streszczeniem fabu³y i licznymi ciekawostkami.

Gorzej by³o ze stanem technicznym obiektu i jego wyposa¿eniem. Brakowa³o sprawnej aparatury i siedzisk, z sufitu na widzów spada³ tynk, a ten op³akany wygl±d "poprawia³" w³asnorêcznie kijem od szczotki Szczepan Hy¿orek - od sierpnia 1949 roku nowy kierownik kina, który naiwnie liczy³ na przeprowadzenie remontu. Niestety, w kolejnym roku "Rialto" zosta³o zamkniête, a jego funkcjê przejê³o tymczasowo ruchome kino "letnie", dzia³aj±ce pod tzw. go³± chmurk±. Przed zim± przeniesiono je do sali teatralnej w obecnym domu kultury, w której wy¶wietlano filmy do 1953 roku. W tym czasie kino ponownie zamkniêto z powodu po¿aru i przeniesiono do tzw. Strzelnicy - budynku Lubuskich Fabryk Mebli, gdzie odbywa³y siê projekcje a¿ do kwietnia 1962 roku. Gdy odbudowano spalon± salê w domu kultury, w lutym 1962 roku otwarto kino "Kosmos", ponadto od 1 stycznia 1963 roku dzia³alno¶æ rozpoczê³o kino "Przyja¼ñ". Obie placówki istniej± do dzisiaj. Od lat administruje nimi Jan Melnik.

Równolegle z kinem sta³ym funkcjonowa³o te¿ kino objazdowe, które z filmami dociera³o do wszystkich sal wiejskich na terenie powiatu. Jego koniec przypieczêtowa³a transformacja ustrojowa w roku 1989 i pó¼niejsze masowe upowszechnienie kaset i odtwarzaczy video.

Istotn± rolê w zapewnieniu rozrywki odgrywa³y tak¿e sta³e kina zak³adowe, prowadzone na prze³omie lat piêædziesi±tych i sze¶ædziesi±tych przez zwi±zki zawodowe. By³y to: "Metalowiec" przy zak³adzie M-16, czyli obecnej "Eltermie", oraz kino "K³os" przy POM-ie na zapleczu ul. M³yñskiej, a najwiêkszym uznaniem m³odzie¿owej publiki cieszy³y siê przez d³ugi czas niedzielne projekcje odcinkowego filmu pod tytu³em "Pat i Pataszon". Na mniejsz± skalê upowszechnianiem twórczo¶ci filmowej zajmowa³y siê równie¿: klub ¦wiebodziñskiej Spó³dzielni Mieszkaniowej "Betonik", DKF "Samowar" Jerzego Ró¿yckiego i Amatorski Klub Filmowy TPZ¦ "Lubusz" przy Sanatorium, tj. obecnym Lubuskim O¶rodku Rehabilitacyjno-Ortopedycznym im. dra Lecha Wierusza.

wuz


Kosmos z pere³k±

Okolice Najbli¿sze
Wydanie 2 [119] z lutego 2007 r.

Od ponad miesi±ca widzowie podczas seansów w kinie Kosmos w ¦wiebodzinie ogl±daj± filmy na nowym ekranie pere³kowym o którym od dawna marzy³ szef zespo³u kin Jan Melnik.

Pomys³ na zakup nowego ekranu pojawi³ siê dwa lata wcze¶niej. Jak wyja¶nia Jan Melnik by³a to konieczno¶æ, bowiem stary ekran lata ¶wietno¶ci mia³ ju¿ za sob±. Folia z PCV z której by³ wykonany dawno ju¿ po¿ó³k³a i popêka³a. Nie ma siê co dziwiæ, w koñcu ekran s³u¿y³ mieszkañcom miasta i okolicznych miejscowo¶ci przez ponad 20 lat i zosta³y na nim wy¶wietlone tysi±ce filmów.

Propozycjê zakupu nowego ekranu szef kina z³o¿y³ w³adzom miej skim, które pozytywnie podesz³y do problemu. Jednak jak to zwykle bywa trzeba by³o poczekaæ na pieni±dze, które ostatecznie znalaz³y siê pod koniec ubieg³ego roku. Wtedy nowiutki ekran zosta³ zakupiony, a po nastêpnych kilku dniach zosta³ zawieszony. Koszt operacji (zakup i instalacja) wyniós³ niemal 20 ty¶. z³.

Nowy ekrany wykonany jest równie¿ na podk³adzie foli z PCV, jednak jego powierzchnia zosta³a wykonana metod± natryskow± emulsj± pere³kow± - st±d te¿ nazwa. J. Melnik przekonuje, ¿e jako¶æ wy¶wietlanego na nim obrazu jest o niebo lepsza, szczególnie pod wzglêdem jasno¶ci i ostro¶ci obrazu, a to przecie¿ podstawa.

Zakup nowego ekranu jest praktycznie ostatnim etapem modernizacji kina. Przypomnijmy, ¿e ju¿ od siedmiu lat ¶wiebodziñski Kosmos mo¿e siê pochwaliæ nag³o¶nieniem Dolby, zapewniaj±cym d¼wiêk przestrzenny, a trzy lata temu wymienione zosta³y fotele na widowni. Co prawda zaczyna nieco szwankowaæ mechanizm przesuwaj±cy kurtynê, jednak na razie nie jest to pal±cy problem.

Problemem nie s± równie¿ projektory, które co prawda maj± niemal czterdzie¶ci lat, ale dziêki nieustannej konserwacji ich stan jest przyzwoity i wszystko wskazuje na to, ¿e jeszcze d³ugo bêd± s³u¿yæ wielbicielom kina. Dwa lata temu zamontowano w nich laserowe czytniki d¼wiêku, a to z kolei daje gwarancjê odczytywania nowoczesnych kopii filmowych, bez straty jako¶ci d¼wiêku.

Andrzej Lichuta



adres tego artyku³u: www.schwiebus.pl/articles.php?id=175