[Schwiebus.pl - Świebodzin na starych kartach pocztowych, stare pocztówki, widokówki, kartki pocztowe]
Google
szukaj:
Home > Gazeta Lubuska  

2012-05-17 10:18
Temat postu: Na cmentarzu będzie miejsce na urny?
ciachu


forum admin
postów: 823

Na cmentarzu będzie miejsce na urny?

- Mieszkańcy Świebodzina i okolic domagają się budowy na miejscowym cmentarzu kolumbarium - twierdzi Kazimierz Gancewski. Władze miasta na pomysł patrzą przychylnym okiem.
- Wiele osób chciałoby chować zmarłych w kolombarium - twierdzi Kazimierz Gancewski

Kazimierz Gancewski to były radny, postać dobrze znana w mieście. Prowadzi nas na miejscowy cmentarz. - Proszę popatrzeć, w sektorze U znajduje się miejsce na budowę kolumbarium z niszami, gdzie znalazłoby się miejsce na urny z prochami zmarłych. Rozmawiałem z wieloma mieszkańcami i popierają pomysł. Na razie w tym miejscu znajduje się prawie 30 tzw. ziemnych grobów urnowych. Jednak nisze byłyby pewnie lepszym miejscem na urny. Nie bez znaczenia są koszty. Tradycyjny pogrzeb plus pomnik to jednak spory wydatek. A pamiętajmy, że ludzie biednieją a ostatnio zasiłki pogrzebowe nawet zmniejszono - przekonuje nasz rozmówca.

Gancewski dodaje, że odpowiedni wniosek przesłał do magistratu. Wyliczył w nim, że budowa ściany z urnami kosztowałaby urząd nie więcej jak 350 tys. zł. Konieczne jest jednak wcześniejsze opracowanie projektu. - Ale to już drobny wydatek. Jeśli na budowę toalety w jednej z wiejskich świetlic urząd wydał 300 tys. zł, to na kolumbarium też nas stać - wylicza Gancewski.
Budowę ściany z niszami dla urn popiera też kierownik cmentarza Paweł Golimowski. - Coraz więcej ludzi pyta o taką formę pochowku. Są to najczęściej młodzi, którzy nie mają czasu, by dbać o grób, pielęgnować go itp. Wielu zresztą nie ma takiej możliwości, bo wyjechało ze Świebodzina, a groby bliskich tu pozostały.
Pani Rozalia Kmita przyszła odwiedzić grób mamy. - Ja wolę grób tradycyjny. Ale dla wielu takie pogrzeby są zapewne do zaakceptowania - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Wiceburmistrz Krzysztof Tomalak nie wyklucza, że już w przyszłym roku może powstać kolumbarium. - Nie znam jeszcze wniosku pana Gancewskiego. Trafił do mnie dopiero przed kilkoma dniami. O wszystkim zadecydują radni, ale w przyszłorocznym budżecie będziemy chcieli zabezpieczyć pieniądze na wykonanie projektu zagospodarowania sektora U i ewentualnie budowę ściany z niszami na urny. Być może zrobimy to etapami. Na początek 200, a może 250 tysięcy złotych powinno wystarczyć.

Dodano: 16 maja 2012, 19:30
Autor: Czesław Wachnik, 68 324 88 29, cwachnik@gazetalubuska.pl

--
C
U
Semotikonki


Adresy stron internetowych jak i adresy e-mail zostaną automatycznie zamienione na linki. Dodatkowo możesz używać kilku znaczników:
[b]...[/b] - pogrubienie
[i]...[/i] - pochylenie
[u]...[/u] - podkreślenie
[url]...[/url] - link
[cytat]...[/cytat]
[code]...[/code] - kod, np. HTML

dokładny opis
imię
e-mail
tytuł
treść
wpisz imię nieżyjącego polskiego prezydenta:

 

Logowanie
Login hasło Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!

© 2001-2012 by Robert Ziach C&Co. A.G.™ ® 2012 by Schwiebus.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.

0.019 | powered by jPORTAL 2