[Schwiebus.pl - ¦wiebodzin na starych kartach pocztowych, stare pocztówki, widokówki, kartki pocztowe]
Google
szukaj:
Home > Dzieñ za Dniem  

2006-04-11 11:06
Temat postu: Sze¶æ kin i jeden "Samowar"
ciachu


forum admin
postów: 823

Dzieñ za Dniem wydanie 13 [226] z dnia 29 marca 2006 r.

Sze¶æ kin i jeden "Samowar"

Sze¶æ kin i dyskusyjny klub filmowy. Najstarszym by³o "Rialto" przy ul. Grzybowej, z szefem Szczepanem Hy¿orkiem.

Opowiada³, ¿e aby zdobyæ ¶rodki na remont, noc± ob³upywa³ tyczk± popêkany sufit, a rano wzywa³ magistrackich urzêdników. "Kosmos" z kierownikiem p. Jarmuszyñskim, z racji po³o¿enia w budynku domu kultury, by³ najbardziej eleganckim i najlepiej wyposa¿onym (tak jest do dzi¶) kinem w mie¶cie. Jeszcze przed kapitalnym remontem zrealizowanym przez Kazia Rodaka i Czesia Czeszyñskiego by³em tam na "Diable morskim". Na przygody Zorro i Pata - Pataszona chodzi³em do kina "K³os" na ul. M³yñskiej, ciasnego z ma³ymi schodkami na widowniê - jego kierownikiem by³ pan Koperkiewicz. Jak przez mg³ê wspominam kino ZDK ¦wiebodziñskiej Fabryki Mebli w "Strzelnicy", balkon, okienka projekcyjne i p³ask± salê pod balkonem.

W wybudowanej pó¼niej

"Przyja¼ni" kierownikowa³ Sz. Hy¿orek, w kabinie pracowali panowie Jaworski, Paw³owski i Olek Jarmuszyñski. Tam z okienka kasowego prosto na emeryturê odchodzi³a Olga Gand¿a. U niej matka za³atwi³a mi bilet na "Siedmiu wspania³ych". Grano ten szlagier "na okr±g³o" od rana do nocy. By³ dozwolony od 14 lat i mnie nie wpuszczono...

W ZDK "Elterma" funkcjonowa³o kino zwi±zkowe "Metalowiec". By³o daleko od centrum, st±d te¿ rzadko tam chodzi³em. Pracowali w nim Zdzis³aw Aszakiewicz i Jerzy Grynberg. Ma³a salka kinowa w LORO s³u¿y³a przegl±dom filmów amatorskich (odby³a w nim nawet ogólnopolska OKFA) organizowanym przez Zenona Piszczyñskiego. Operatorem by³ Pawe³ Wójcik.

Na przeboje kinowe je¼dzi³o siê do Zielonej Góry. Pod brezentow± bud±, na ³awkach, ciê¿arówk± z drabink± dla pasa¿erów, jecha³em na "Krzy¿aków" A. Forda.

Razem z Ry¶kiem Ró¿anowskim (dzi¶ profesorem filozofii na UW) i Staszkiem Kierzkowskim (znanym w ¶rodowisku bankowcem} chodzili¶my na filmy w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego za³o¿onego przez le¶nika - Jerzego Ró¿yckiego. Niezwykle aktywnymi dyskutantami byli Pan Krawiec, Krysia Tyñska i Heniek Zakrzewski. Z ogl±danych obrazów najmilej wspominam "Kobietê i Mê¿czyznê" C. Lelouch'a.

Wtedy, z okazji "Dni Regionalnych", zainicjowano maratony filmowe, które przygotowywa³ kinotechnik Janek Melnik - dzisiejszy szef, bileter, kasjer, palacz i operator zespo³u kin. Tak to w erze dvd, video, tvsat i quasi kwadrofonicznego kina domowego piêæ kin skurczy³o siê do jednego etatu.

Kazimierz Gancewski

--
C
U
S
2006-11-26 18:06
Temat postu: Pere³ka w Kosmosie
ciachu


forum admin
postów: 823

Gazeta Lubuska
24 listopada 2006

Pere³ka w Kosmosie
Ekran pere³kowy do kina Kosmos ju¿ przyjecha³. Za kilka dni zostanie zamontowany. Obraz bêdzie du¿o wyrazistszy.


- Ekran zostanie zawieszony dok³adnie w centralnym miejscu sceny - mówi Jan Melnik (fot. Tomasz Gawa³kiewicz)

W mie¶cie s± dwa kina: Kosmos i Przyja¼ñ. W Kosmosie trzy lata temu wymienione zosta³y obicia foteli. Zamontowany te¿ zosta³ system d¼wiêku przestrzennego. Szef zespo³u kin Jan Melnik czeka³ ju¿ tylko na ekran pere³kowy. I wreszcie jest. Zwiniêty w tubê trafi³ na zaplecze kina. Czeka ma monta¿.

Najpierw musi zostaæ zdjêty poprzedni ekran. Zosta³ wykonany z folii pcv w zielonogórskim zak³adzie produkcji ekranów. - Jest bardzo stary i zniszczony - podkre¶la J. Melnik. Dlatego obraz jest taki s³aby. Teraz bêdzie inaczej. - Pere³kowy ekran to nowo¶æ daj±ca dobr± jako¶æ oraz ostro¶æ obrazu - cieszy siê J. Melnik. W po³±czeniu z przestrzennym d¼wiêkiem kino stanie siê bardzo atrakcyjne.

- To chyba jedyny w województwie ekran pere³kowy - zaznacza szef zespo³u kin.

Rado¶æ J. Melnika szybko gasi szef domu kultury Zbigniew Szumski, który od pewnego czasu opowiada siê za przejêciem kina. - Nie interesuje mnie kino Przyja¼ñ, tylko Kosmos, chcê stworzyæ jedno, ale za to porz±dne kino w mie¶cie - mówi.

Faktycznie, Przyja¼ñ to budynek niedoinwestowany. J. Melnik nie ukrywa, ¿e chcia³by, aby w przysz³o¶ci przejê³a go gmina. - To dobre miejsce na klub filmowy dla m³odzie¿y - podpowiada. Gmina jednak na razie nie jest zainteresowana pomys³em.

Sk±d pieni±dze na uruchomienie kina w domu kultury? - Ekran pere³kowy to gminna inwestycja, a projektory mo¿na kupiæ - planuje dyrektor Szumski. W sprawie sprzêtu do projekcji filmów Z. Szumski chce dogadaæ siê z ich obecnym w³a¶cicielem.

J. Melnik nie ma nic przeciwko. - Gdy pójdê na emeryturê, chêtnie widzia³bym jakiego¶ nastêpcê za sprzêtem projekcyjnym - mówi. J. Melnik z zawodu jest kinooperatorem. Podkre¶la, ¿e to nie jest proste zajêcie, ale chêtnie podejmie siê wyszkolenia kogo¶ innego. - Mo¿e dom kultury powinien pomy¶leæ o jakiej¶ czê¶ci etatu dla zmiennika - zaznacza. Z. Szumski zapewnia, ¿e ju¿ nad tym siê zastanawia.

Piotr Jêdzura
pJedzura@gazetalubuska.pl

--
C
U
S
2007-08-18 18:23
Temat postu: Przerwany seans
ciachu


forum admin
postów: 823

Dzieñ za Dniem numer 30 z dnia 1 sierpnia 2007
¦wiebodzin. Omal nie sp³on±³ kino-teatr
Przerwany seans

Po¿ar sali widowiskowej to koszmarny sen znany ka¿demu dyrektorowi domu kultury. W pi±tkowe popo³udnie 27 lipca koszmar o ma³o siê nie zi¶ci³. Pracuj±cy na dachu robotnicy zaprószyli ogieñ na ociepleniu stropodachu znajduj±cym siê nad scen±. Na sali kilkaset dzieciaków ogl±da³o najnowszego Shreka.

P³on±c± g±bkê uszczelniaj±c± zasuwê dymn± zauwa¿yli sami robotnicy. Próbowali ugasiæ j± polewaj±c wod± z plastikowych butelek po mineralnej. Na szczê¶cie, nie uda³o im siê otworzyæ w³azu na dachu. Na scenê wy³o¿on± wyk³adzin±, miêdzy kurtyn± a ekranem kinowym, spada³y p³on±ce kawa³ki g±bki. Po kilku minutach od wezwania na miejscu zdarzenia pojawili siê stra¿acy. Podanie pr±du wody na pal±ce siê ocieplenie zapobieg³o rozprzestrzenieniu siê ognia.

W tym czasie przerwany zosta³ seans filmowy, a dzieci wyprowadzono na zewn±trz budynku. Maluchy my¶la³y, ¿e to tylko stra¿ackie æwiczenia. Po kilkunastu minutach wróci³y na salê.

To pierwszy takie zdarzenie w ci±gu pó³wiecza dzia³alno¶ci kina i domu kultury. Postanowili¶my przyjrzeæ siê bli¿ej zabezpieczeniu przeciwpo¿arowemu obiektu, który na imprezie mie¶ci ponad 400 osób. Dlaczego mimo du¿ego zadymienia nie w³±czy³y siê czujniki dymu? Dlaczego boczne drzwi sali kinowej otworzy³a dopiero pracownica domu kultury "¶ci±gniêta" z domu?

Jak ustalili¶my, czujniki dymu w sali kinowej nie s± wymagane przez stra¿ po¿arn±. Niedawno zaleci³a ona jedynie zaimpregnowanie ¶cian i foteli, co zosta³o wykonane. - Mo¿na zainstalowaæ specjalne czujniki dymu zasilane na baterie, ale to dobra wola w³a¶ciciela obiektu i koszty - wyja¶nia zastêpca komendanta KP PSP m³. bryg. Dariusz Paczesny. Informuje jednocze¶nie, ¿e obiekt ten nie podlega monitoringowi stra¿y, gdy¿ nie przebywaj± w nim ludzie w sposób ci±g³y jak np. w domu pomocy spo³ecznej.

Inn± spraw± jest otwarcie drzwi w czasie trwania seansu czy koncertu. - Drzwi musz± byæ otwarte w trakcie imprezy - stwierdza Paczesny. - Nie mo¿e byæ tak, ¿e dopiero w momencie zagro¿enia kto¶ szuka kluczy.

Tymczasem sta³± praktyk± w czasie seansów kinowych jest nie tylko zamykanie baskwili, czyli bocznych drzwi sali, ale równie¿ zawieszanie ³añcucha na drzwiach przy g³ównym wej¶ciu. Tak wiêc kinomani na czas projekcji zostaj± dos³ownie odciêci od ¶wiata. W tym czasie kinooperator przebywa w szczelnie oddzielonej od sali kabinie projekcyjnej. W budynku zazwyczaj nie ma ju¿ nikogo. No, mo¿e z wyj±tkiem nie zawsze dysponowanego spo³ecznego pomocnika kierownika kina.

Przypomnijmy, ¿e w grudniu kino "Kosmos" jako jedyne w województwie wzbogaci³o siê w ostatni krzyk mody w kinematografii. Za oko³o 20 tysiêcy z³otych gmina zakupi³a tzw. ekran pere³kowy. W Polsce wisz± jedynie w kinach nowych lub multikinach w du¿ych miastach. Nie zdarzy³o siê te¿, by "pere³ka" by³a w jakim¶ innym kinie w ma³ym mie¶cie. - To absolutna nowo¶æ - cieszy³ siê wówczas Jan Melnik. Gmina wcze¶niej równie¿ inwestowa³a w kino. Zamontowany zosta³ system d¼wiêku przestrzennego, zakupione lampy do projektora.

Tymczasem prawdziwe kino dzieje siê gdzie indziej. Czas siê temu przyjrzeæ.

wruz

--
C
U
S




Logowanie
Login has³o Nie masz jeszcze konta? Mo¿esz sobie za³o¿yæ!

© 2001-2012 by Robert Ziach C&Co. A.G.™ ® 2012 by Schwiebus.pl
Wszelkie prawa zastrze¿one.

0.021 | powered by jPORTAL 2