[Schwiebus.pl - ¦wiebodzin na starych kartach pocztowych, stare pocztówki, widokówki, kartki pocztowe]
Google
szukaj:
Home > Gazeta.pl  

2007-02-14 10:21
Temat postu: Kogo wyzwoli³a Armia Czerwona?
ciachu


forum admin
postów: 823

Gazeta.pl 2007-02-13

Kogo wyzwoli³a Armia Czerwona?
Kalina Celiñska

62 lata temu Grünberg zajêli czerwonoarmi¶ci. W ¶rodê magistrat zaprasza na ¦wiêto Wyzwolenia. - To kolejna po ¶wiêcie powrotu do macierzy idea rodem z PRL - mówi± historycy.

Zielonogórski Pomnik Bohaterów. Prawie 10 lat temu z he³mów czerwonoarmistów skuto gwiazdy. Decyzjê podjêli radni.
Mieszkañców na obchody 62. rocznicy wyzwolenia Zielonej Góry zaprasza oficjalnie rzecznik prezydenta Janusza Kubickiego Tomasz Nesterowicz, z wykszta³cenia historyk. O godz. 12 pod pomnikiem Bohaterów bêd± "wyst±pienia okoliczno¶ciowe przedstawicieli w³adz i organizacji spo³ecznych" oraz sk³adnie kwiatów.

- Co my dzisiaj ¶wiêtujemy? - pytamy.

Nesterowicz: - ¦wiêto szczê¶liwe i nieszczê¶liwe zarazem. Nie myliæ z dniem ¶w. Walentego. 62 lata temu do Zielonej Góry wesz³y wojska radzieckie. Nieszczê¶liwe, bo nasze miasto nie ma chlubnie zapisanych kart historii. W obawie przed nadci±gaj±c± armi± radzieck± proboszcz jednej z parafii podda³ miasto. Na szczê¶cie, poniewa¿ dziêki temu nasza starówka nie jest zniszczona. Miasto nie ucierpia³o. Stojê na stanowisku, ¿e armia radziecka wyzwoli³a Zielon± Górê spod okupacji niemieckiej i przy³±czy³a ziemie do pañstwa polskiego.

To Zielona Góra by³a okupowana?

- Tak naprawdê w momencie wej¶cia radzieckich wojsk by³y to ziemie niemieckie. Z technicznego punktu widzenia to wkroczenie. Mówimy wyzwolenie. Ale to wyzwolenie w cudzys³owie.

Ok³amujemy mieszkañców?

- Nieprawda. Taka nazwa funkcjonuje. Nie ma sensu spieraæ siê o semantykê. Dla mnie jako historyka to przy³±czenie, ale w ¶wiadomo¶ci mieszkañców miasta to raczej wyzwolenie. Dlatego zdecydowali¶my siê pod tak± nazw± obchodziæ tê rocznicê - odpowiada Nesterowicz.

Doktor Robert Skobelski, historyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego, na co dzieñ zajmuje siê histori± najnowsz±. - Termin "wyzwolenie" trzeba potraktowaæ z mocnym przymru¿eniem oka. To raczej zajêcie miasta. Ewentualnie mo¿na by powiedzieæ zdobycie. Spór o interpretacjê tocz± ze sob± historycy. Termin wyzwolenie wi±¿e siê z ide± powrotu do macierzy. To propaganda PRL o germanizacji ziem polskich i staj±cej siê sprawiedliwo¶ci dziejowej. Id±c w tym kierunku, to i Berlin powinno siê przy³±czyæ do Polski. Ma³o tego. Wszystkie ziemie a¿ po £abê. W koñcu i tam Boles³aw Chrobry stawia³ chor±giewki - t³umaczy Skobelski. Jego zdaniem ¶wiêtowaæ jednak warto. - Nazwa jest nieadekwatna, ale rocznica wa¿na. Tak naprawdê chodzi o to, ¿e Zielona Góra znalaz³a siê w granicach nowego pañstwa polskiego. To rocznica upamiêtniaj±ca lata wieloletniej, wytê¿onej pracy ludzi, którzy po wojnie tutaj siê osiedlili. Próbowali stworzyæ tu sobie swoj± drug±, ma³± ojczyznê. Poza tym w ¶wiadomo¶ci obecnych dwudziestolatków, których niekoniecznie pasjonuje historia, te ziemie, o dziwo, zawsze by³y polskie. Dla nich dyskusje o przesz³o¶ci nie maj± ju¿ znaczenia. Ostatnie badania wskazuj±, ¿e nawet m³odzi Niemcy podobnie oceniaj± polsko¶æ ziem. Dla nich nawet Szczecin czy Wroc³aw by³y historycznie polskie - komentuje Skobelski.

--
C
U
S
2007-02-15 11:26
Temat postu: Kwiaty w rocznicê 14 lutego 1945
ciachu


forum admin
postów: 823

Radio Zachód 2007-02-14

Kwiaty w rocznicê 14 lutego 1945

62 lata temu, 14 lutego 1945 roku, ¿o³nierze Armii Czerwonej wkroczyli do niemieckiego miasta Grunberg. Z tej okazji w³adze i mieszkañcy dzisiejszej Zielonej Góry oddali ho³d tym, którzy jako pierwsi budowali polsko¶æ tego miasta.

Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki podkre¶la³, ¿e niezale¿nie od tego jak nazywa siê dzisiejsze ¶wiêto, wa¿ne jest, aby pamiêtano, ¿e to w³a¶nie od tej daty pisana jest najnowsza historia Zielonej Góry. - To miasto da³o szansê na nowe ¿ycie zarówno dla ¿o³nierzy Berlinga, jak i Andersa. Dla tych, którzy przyjechali ze Wschodu i z dalekiej Syberii, jak i tych, których wyzwolono z obozów koncentracyjnych - mówi³ Kubicki.

Jednym z tych, którzy nowe ¿ycie rozpoczêli w powojennej Zielonej Górze jest Julian Stankiewicz, który w lutym 1945 roku przyjecha³ do miasta jako 15-letni ch³opiec. Jak wspomina, pocz±tki by³y bardzo trudne, poniewa¿ w opuszczonym przez Niemców mie¶cie nie by³o praktycznie niczego. Bardzo szybko odrodzi³o siê jednak rzemios³o, powsta³y nowe sklepy, szko³y i zak³ady, co pozwoli³o polskiemu burmistrzowi ju¿ w czerwcu przej±æ rz±dy w Zielonej Górze.

W uroczysto¶ciach rocznicowych wziê³o udzia³ ok. 100 osób, g³ównie przedstawiciele w³adz Zielonej Góry i organizacji kombatanckich. Zabrak³o natomiast polityków zielonogórskiej prawicy oraz zwyk³ych mieszkañców miasta.



A. Steci±g - Radio Zachód

--
C
U
S
2007-02-16 10:58
Temat postu: Re: Kogo wyzwoli³a Armia Czerwona?
ciachu


forum admin
postów: 823

Gazeta Lubuska 2007-02-16

Wyzwolili czy zajêli

Dzi¶ na cmentarzu ¿o³nierzy radzieckich, obchodzona bêdzie rocznica wyzwolenia. Dla czê¶ci to pretekst oddania ho³du poleg³ym, Dla innych fa³szowanie historii.


- Je¿eli braæ pod uwagê, ¿e najpierw by³y to ziemie piastowskie, to w 1945 roku nast±pi³o wyzwolenie - mówi W³adys³aw Domaradzki.

Historycy maj± du¿e w±tpliwo¶ci, co do nazwy rocznicy. Faktem niezaprzeczalnym jest, ¿e w lutym 1945 roku w mie¶cie toczy³y siê ciê¿kie walki.- Nie mo¿na mówiæ o wyzwoleniu, bo nas tu wówczas nie by³o.

Mo¿na ewentualnie obchodziæ rocznicê wkroczenia wojsk radzieckich do miasta, albo zaludnienia miasta przez Polaków. Inaczej historia zostaje zafa³szowana - uwa¿a Roman Mathia, emeryt.

Mamy obowi±zek

Podobnego zdania jest Zbigniew Pieczyrak, prawnik. - S±dzê, ¿e powinni¶my obchodziæ jak±¶ inn± rocznicê, mo¿e zaludnienia tych ziem przez Polaków wypêdzonych ze wschodu, ale nie wyzwolenia.
Podobnego zdania s± historycy. Profesor Jerzy Piotr Majchrzak: - ¯ary nie by³y wyzwalane, bo mieszkali tu Niemcy.

Przewodnicz±cy rady miejskiej Dariusz Grochla ma podobne zdanie. - Obchodzenie rocznicy wyzwolenia miasta to anachronizm, ale do tej pory nikt z lokalnych polityków nie chcia³ podj±æ dyskusji na ten temat. Zupe³nie inn± spraw± jest oddanie ho³du poleg³ym w bojach na tych ziemiach - mówi.

- Mamy obowi±zek czciæ pamiêæ ¿o³nierzy radzieckich, którzy zginêli w walkach o wyzwolenie tych ziem spod okupacji hitlerowskiej. Niech ka¿dy czci tak± rocznicê, jak± uwa¿a za s³uszn± - uwa¿a burmistrz Roman Pogorzelec.
reklama

Piast czy Niemiec?

- To zale¿y jak to potraktowaæ, je¿eli we¼miemy pod uwagê, ¿e kiedy¶ nasze ziemie by³y piastowskie, to teraz wróci³y do nas, wiêc mo¿na mówiæ o wyzwoleniu. A je¿eli nie bierzemy tego pod uwagê, to rzeczywi¶cie trudno mówiæ o wyzwoleniu miasta, skoro by³a tu ludno¶æ rdzenna - zastanawia siê W³adys³aw Domaradzki, emeryt.

S± i zdecydowani zwolennicy teorii o wyzwoleniu.- Jak najbardziej nale¿y obchodziæ rocznicê wyzwolenia miasta, historii nie wolno fa³szowaæ, nie mo¿na jej pisaæ na nowo. Miasto zosta³o wyzwolone spod dominacji Niemców. I tego nie mo¿e nikt podwa¿yæ - wyja¶nia Bogdan Kilanowski, emeryt z ¯ar.

Janczo Todorow

--
C
U
S
2007-05-10 09:01
Temat postu: Re: Kogo wyzwoli³a Armia Czerwona?
kasia

IP: 83.23.63.171

go¶æ


siema pisze bo mi sie nudzi na informatycze piszemy o wyzwoleniu zielonogórskim:) ;) ;) ;) :) :D :D
no pozdro:)




ten temat jest zablokowany, nie mo¿na odpowiadaæ ani edytowaæ wpisów!


Logowanie
Login has³o Nie masz jeszcze konta? Mo¿esz sobie za³o¿yæ!

© 2001-2012 by Robert Ziach C&Co. A.G.™ ® 2012 by Schwiebus.pl
Wszelkie prawa zastrze¿one.

0.044 | powered by jPORTAL 2