Ten rok będzie okresem, kiedy plany przejdą w czyny, a mieszkańcy na własne oczy zobaczą zmiany w swoim mieście. Miejmy nadzieję, że czas burych elewacji i odpadających tynków szybko się skończy, a mieszkańcy miasta zauważą, że w ładniejszym mieście i życie jest lepsze, i wezmą sprawy w swoje ręce przy pomocy miejskich funduszy.
W minionym roku weszła w życie uchwała rady miejskiej, w myśl której mieszkańcy zabytkowych kamienic mogą ubiegać się o pieniądze, które będą wykorzystane na odnowę kamienic.
Generalnie zasady dotyczące ubiegania się o fundusze są proste, a kryteria jasno wyłożone w uchwale. Kamienica musi być przede wszystkim wpisana do rejestru zabytków. Dotacje można wykorzystać w celu: odnowienia lub uzupełnienia tynków, lub okładzin architektonicznych, albo na ich całkowite odtworzenie z uwzględnieniem odpowiedniej i właściwej kolorystyki, odnowienie, bądź odtworzenie rynien i rur spustowych.
Wnioskodawca w składanych dokumentach musi zawrzeć wskazanie tytułu prawnego wnioskodawcy do zabytku, określić plan prac, na które mają być przekazane środki oraz termin realizacji. Wymagane jest również przedstawienie wykazu prac jakie miały miejsce w budynku w ciągu ostatnich pięciu lat wraz z listą kosztów poniesionych za ich przeprowadzenie. Nie można zapomnieć o decyzji mówiącej, że dany obiekt jest wpisany do rejestru zabytków oraz pozwolenia konserwatora zabytków na przeprowadzenie prac.
Mieszkańcy domu, starający się o środki na odnowę budynku oprócz odpowiedniego wniosku muszą wnieść 10-procentowy udział w wykonywanych pracach. Tylko 10 procent. Reszta wartości wykonywanych prac ma pochodzić właśnie z dotacji udzielonej przez miasto. Dotacja będzie jednorazowa lub wypłacana na zasadzie "pół na pół". Połowa kwoty wpłynie przed rozpoczęciem robót, drugie pół po ich zakończeniu
Obecnie na terenie Świebodzina znajduje się sto budynków wpisanych do rejestru zabytków. Miasto ma już firmę, która będzie odnawiała domy. Możliwa będzie również wymiana okien. Ekipy remontowe w razie potrzeby zajmą się zniszczonymi dachami kamienic.
W zeszłym roku z tych środków wykonano projekt remontu elewacji kamienicy przy ulicy Głogowskiej. Z ubiegłorocznego przydziału zostanie także wyremontowana kamienica przy ulicy Studenckiej.
W tym roku w mieście zostanie odnowionych jedenaście zabytkowych domów. Będą to obiekty, którymi zarządzają wspólnoty mieszkaniowe będące pod opieką Świebodzińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Remonty i modernizacje obejmą niedługo domy przy ulicy 1 Maja, Głogowskiej, Piłsudskiego i Świerczewskiego oraz Placu Jana Pawła II.
Zakres prac, które będą przeprowadzane jest zróżnicowany. Nie tylko odmalowane zostaną tynki. Modernizacja obejmie też wymianę niektórych opierzeń czy rynien. W sumie kwota, jaka zostanie rozdysponowana między mieszkańców wyniesie ponad 300 tys. zł.
Z kasy miasta na ten rok zostanie wyasygnowanych na rewitalizację prawie pół miliona złotych. To nie przesądza faktu, że mieszkańcy, którzy złożą wnioski w późniejszym terminie nie mogą liczyć na dotacje. Być może miastu uda się wygospodarować odpowiednie kwoty. Niemniej w przyszłym roku kwota ta znacznie wzrośnie. Pojawią się ci, którzy czekają na efekty prac przeprowadzanych w tym roku.
pzw