Nowy dach na 100 lat
Okolice Najbliższe
Wydanie 11(116) listopad 2006 r.
Jak informowaliśmy we wrześniowym wydaniu „Okolic", Gimnazjum nr 1 w Świebodzinie przyznano fundusze na modernizację poddasza. Prace remontowe ruszyły pełną parą już w pierwszych dniach września. Utrudniło to nieco funkcjonowanie placówki, gdyż trzeba było ogrodzić i zabezpieczyć teren wokół szkoły, ale ekipa remontowa sprawnie i szybko uporała się z najważniejszym etapem prac - remontem dachu.

Początkowo planowano wymienić tylko uszkodzone dachówki i zastąpić je nowymi - mówi dyr. Ewa Chodkiewicz- na szczęście dla nas takich dachówek (sprzed 60 lat) już nie produkują i tym sposobem będziemy mieli całkowicie nowy dach i spokój na następne 100 lat. Ważność projektu wygasa z końcem roku, jednak i dyrekcja szkoły i budowlańcy, zamierzaj ą trzymać się wyznaczonego terminu i ukończyć roboty do końca listopada. Na szczęście dach i montaż nowych rynien ukończono przed jesiennymi słotami, więc kaprysy pogody nie będą miały wpływu na dalsze prace wewnątrz. Zamontowano już nowe okna na poddaszu, wymieniono bądź wzmocniono drewnianą konstrukcję i położono nowe łaty i otulinę izolacyjną. Pozostała tylko konserwacja i ewentualne poprawki przy kominach i odnowienie dwóch wieżyczek wieńczących dach.
L.K.
Szkolne inwestycje
Dzień za Dniem
Wydanie 46 [259] z dnia 22 listopada 2006 r.
Wymiana dachu w gimnazjum
Kończy się remont dachu w Publicznym Gimnazjum nr 1. - Poprzedni był w fatalnym stanie - mówi dyrektor szkoły Ewa Chodkiewicz.
Dyrektorka przyznaje, że bez tego remontu nie można było zacząć innych inwestycji. - Teraz przynajmniej będzie można o nich zacząć myśleć, a do zrobienia jest sporo - tłumaczy E. Chodkiewicz. - Nasze działania są prowadzone sensownie i po kolei - dodaje. Środki, jakie uzyskała szkoła, to 260 tys. zł. Pieniądze pomogły gimnazjum zdobyć władze miasta.
- Nowy dach starczy na długie lata. Firma, która wykonuje prace jest solidna i przede wszystkim szybka - wyjaśnia dyrektorka. - Robotnicy pracują od rana do zmierzchu - komplementuje. Remont dachu pozwolił też na wymianę na nowe okien strychowych oraz udrożnienie starej niemieckiej wentylacji.
Dyrektor Chodkiewicz przyznaje, że teraz może snuć plany co do dalszych inwestycji. Powierzchnia strychu jest ogromna. Wynosi blisko 1.300 m kw. - Mamy co zrobić z takim obszarem - uśmiecha się. Być może powstanie tam m.in. sala audiowizualna. Są jeszcze i inne plany. - Przygotowujemy projekt boiska szkolnego, a także projekt odmalowania elewacji szkoły - zapowiada E. Chodkiewicz.
Póki co dyrektorka cieszy się jeszcze z innego drobiazgu. Przy okazji zmiany dachu odnowiono wieżycę, zdobiącą dach gimnazjum. - To najlepszy punkt widokowy w mieście, a panoramy, jakie stamtąd można oglądać, robią wrażenie - cieszy się.
pzw
Święto patrona
Dzień za Dniem
Wydanie 9 [272] z dnia 28 lutego 2007 r.
Obchody tygodnia szkoły w gimnazjum
W dniach od 24 lutego do 2 marca Publiczne Gimnazjum nr 1 w Świebodzinie organizuje "Tydzień Szkoły" połączony z obchodami jubileuszu 5-lecia nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika. Towarzyszą temu wydarzeniu imprezy okolicznościowe oraz sportowe.
Reforma oświaty powołała do życia gimnazja i we wrześniu 1999 roku na bazie Szkoły Podstawowej nr 1 powstał Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 1, którego dyrektorem została Ewa Chodkiewicz.
W nowym systemie naukę rozpoczęło 271 uczniów z terenu Świebodzina i okolicznych wsi: Gościkowa, Jordanowa, Nowego Dworku, Glińska, Witosławia, Rusinowa, Lubogóry, Wilkowa, Borowa i Grodziszcza. Aktualnie do szkoły uczęszcza prawie 850 uczniów i jest to jedna z największych tego typu placówek w województwie lubuskim.
- Działania szkoły skupione były nie tylko na dydaktyce, ale także na wychowaniu, tworzeniu tradycji szkolnej, integracji. Nawiązywano współpracę z innymi placówkami, świebodzińskimi instytucjami, urzędami i gimnazjum krzepło - mówi Marek Skrzypczak, wicedyrektor gimnazjum. - Nasi uczniowie aktywnie działają nie tylko na rzecz szkoły, ale także uczestniczą w życiu miasta. Co roku organizują akcje pomocy dla dzieci z domu dziecka, wolontariusze pracują z dziećmi niepełnosprawnymi - dodaje.
W roku 2001 szkoła zaczęła przygotowania do wyboru patrona gimnazjum. Po wielu dyskusjach podjęto decyzję, że zostanie nim Mikołaj Kopernik. Rozpisano nawet konkurs na hymn szkolny. Słowa ułożyli uczniowie, a muzykę skomponował A. Mroczkowski. Czwartego marca 2002 roku Gimnazjum nr 1 otrzymało imię Mikołaja Kopernika.
Obok podstawowego celu szkoły - nauczania - duży nacisk położony został na sprawy wychowawcze. Mocnym atutem szkoły stał się sport. Uczniowie gimnazjum zdobywają laury w wielu dyscyplinach sportowych takich jak: piłka ręczna, lekkoatletyka, badminton, unihokej, ping-pong, szachy. Sportowcy z "Jedynki" mogą się poszczycić wieloma wybitnymi sukcesami na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej, a wychowankowie nauczycieli wychowania fizycznego powoływani są do reprezentacji kadry Polski juniorów w różnych dyscyplinach.
- Przeobrażeniom ulegał także sam budynek szkolny. W roku szkolnym 1999/2000 rozpoczęły się remonty, które nadal trwają. Szkoła cały czas zmienia swoje oblicze - opowiada M. Skrzypczak. - W tym okresie założono nową instalację elektryczną, gazowe centralne ogrzewanie, wymieniono stolarkę okienną, w budynku sal gimnastycznych powstały nowe szatnie i toalety, położono nowy parkiet w sali gimnastycznej, przebudowano i wyłożono kafelkami sanitariaty w budynku głównym, wybudowane zostało nowe boisko do siatkówki i koszykówki, zmodernizowano kuchnię. Pomalowano wnętrza i położono nowy dach.
Baza dydaktyczna szkoły także ciągle się unowocześnia. W gimnazjum funkcjonują dwie nowoczesne pracownie komputerowe, centrum multimedialne w bibliotece szkolnej, pracownia audiowizualna, gabinety przedmiotowe są stale doposażane w pomoce dydaktyczne i sprzęt.
- W naszej szkole zawsze ważną sprawą było bezpieczeństwo uczniów. Już w 2001 roku zostały wprowadzone identyfikatory i dyżury gimnazjalistów, aby uniemożliwić obcym osobom wstęp na teren szkoły. W 2006 roku zainstalowano kamery, dzięki którym znacząco poprawiono bezpieczeństwo - wyjaśnia wicedyrektor.
Publiczne Gimnazjum nr 1 wrosło na trwałe w pejzaż miasta, ale nie ustaje w wysiłkach, by doskonalić się i rozwijać.
pzw
|